• 1
 • 2
 • 3

Naša župa prisutna je i na Facebooku pod imenom Župa svetog Mihajla gdje možete pratiti sva događanja iz naše župe.
"Tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga"  Svete mise 8.00, 10.00, 11.30 i 18.00 sati
 Za evanđelje imamo Isusov odgovor dvojici braće, Jakovu i Ivanu, sinovima Zabedejevim, koji traže povlaštene položaje u Isusovoj slavi. U Matejevu prikazu ovog događaja ambiciozni sinovi ribara s Galilejskog jezera šalju svoju staru majku da za njih traži od Isusa posebni položaj. Kako Matej voli prikazivati apostole kao uzorne sljedbenike Isusa, valja za povijesno točniju uzeti Markovu verziju događaja. Marko bilježi da se "ostala desetorica, kad su to čula, počeše gnjeviti na Jakova i Ivana" (r. 41). Isusov odgovor nije obrana dvojice bolesno ambicioznih pred ostalom desetoricom koji su jednako bolesno ambiciozni nego ispravljanje svjetovnog poimanja poglavarske službe: za razliku od svjetovnih vladara koji svoju veličinu vide u podvrgavanju podložnika, Isus vidi svoju veličinu u služenju svima te traži da takvi budu poglavari u njegovoj zajednici i svi vjernici jedni prema drugima. U zgodi koju smo imali za evanđelje 25. nedjelje Isus je prilikom rasprave Dvanaestorice, tko je među njima najveći rekao: "Ako tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji i svima poslužitelj" (Mk 9, 35). Pri tome je upotrijebljen grčki izraz diakonos koji znači dvoritelja kod jela. U današnjoj zgodi Isus ponavlja riječ "poslužitelj", što je samo privremeno stanje jer konobara u današnjem smislu riječi kao životnog zanimanja nije ni bilo. Međutim, danas Isus ide korak dalje pa od nosilaca stalne poglavarske službe u učeničkoj zajednici traži da budu "svima sluge" (r. 44). Za "sluga" stoji grčki izraz doulos koji znači "rob, sluga", potpuno ovisan od gospodara. Ovo znači da su vjerski predstojnici u crkvenoj zajednici stabilna i doživotna služba, ali da su poglavari radi zajednice a ne zajednica radi njih. Isus pri tome ističe da ni on nije došao "biti dvoren" nego "dvoriti" i svoj život položiti za sve ljude. On je svoju ljudsku i vjerničku veličinu vidio u usrećivanju drugih pa traži da tako čine i predstojnici u njegovoj zajednici, ali i svi njegovi vjernici.
Bilo bi plitko i farizejski koristiti ovo evanđelje za kritiku protiv biskupa, župnika, gvardijana, predstojnica. Mi trebamo i želimo poglavare koji služe zajednici pomažući joj da uspješno obavlja svoje poslanje u konkretnim prilikama svojega vremena i prostora. U ovoj misi za takve poglavare i molimo. Međutim, ovo evanđelje treba nas potaknuti na služiteljske odnose u zajednici koja ima udio na Isusovoj čaši muke i krstu smrti. Tko zahvalno prihvaća Isusovu smrt i uskrsnuće kao sastavni dio njegova služenja ljudima, nastoji gledati svoju pravu veličinu u služenju braći i sestrama najprije u crkvenoj zajednici, a onda i preko granice župe, biskupije, hrvatskog naroda. Prije nego uputimo bratsku riječ osporavanja svome crkvenom poglavaru, pitajmo se služimo li požrtvovno poput Isusa služitelja koji se predao u smrt za druge, koji je sav postojao za druge.
 
Evanđelje   Mk 10, 35-45
 
Sin Čovječji došao je da život svoj dade kao otkupninu za mnoge.
 
Čitanje svetog Evanđelja po Marku
 
U ono vrijeme: Pristupe Isusu Jakov i Ivan, sinovi Zebedejevi, govoreći mu:
 »Učitelju, htjeli bismo da nam učiniš što te zaištemo.«
 A on će im: »Što hoćete da vam učinim?«
 Oni mu rekoše: »Daj nam da ti u slavi tvojoj sjednemo jedan zdesna, a drugi slijeva.«
 A Isus im reče: »Ne znate što ištete. Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krstom kojim se ja krstim?«
 Oni mu rekoše: »Možemo.« A Isus će im: »Čašu koju ja pijem pit ćete i krstom kojim se ja krstim bit ćete kršteni,
 ali sjesti meni zdesna ili slijeva nisam ja vlastan dati –  to je onih kojima je pripravljeno.«
 Kad su to čula ostala desetorica, počeše se gnjeviti na Jakova i Ivana.
 Zato ih Isus dozva i reče im: »Znate da oni koji se smatraju vladarima gospoduju svojim narodima
 i velikaši njihovi drže ih pod vlašću. Nije tako među vama! Naprotiv, tko hoće da među vama bude najveći,
 neka vam bude poslužitelj! I tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga.
 Jer ni Sin Čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.«
 Riječ Gospodnja.
 

Pretraži

Raspored svetih misa

 • Župna crkva Svetog Mihajla +

  Dr. Ante Šercera 1, Dubrovnik, tel /fax.: 432-027
  Nedjeljom u 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00 sati.
  Radnim danom i subotom: 07.00 i 19.00 sati.
   
 • Crkva Gospe od Milosrđa +

  Liechtensteinov put 16, Dubrovnik, tel.:325-155, fax: 325-156

  Nedjeljom: 9.00, 11.00 i 20.00 sati (od 08.06.)
  Radnim danom: 20.00 sati

 • Crkva Svetog Josipa +

  Kardinala Stepinca 26, Dubrovnik

 • Bolnička kapela Gospe od Zdravlja +

  Opća bolnica Dubrovnik
  Nedjeljom sveta misa u 9:00 sati u bolničkoj kapeli.

  Opširnije

 • 1

Djelatno vrijeme ureda

Mihajlo slika

ŽUPA SV. MIHAJLA

Dr. Ante Šercera br. 1

D U B R O V N I K

Tel.: 020/432-027

  RADNO VRIJEME UREDA

PON 14-18,

UTO 8-12,

SRI 14-18,

ČET 14-18,

PET 8-12

           Za sve informacije i upite možete se obratiti na broj župnog ureda u radno vrijeme 020/432027 na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

U hitnim slučajevima (bolesnik, smrt) ured je uvijek otvoren.

Don Robert Ćibarić, župnik, 091/600-1404

          Don Ivo Markić, župni vikar, 099/690 5676