• 1
 • 2
 • 3

h d nU samostanu sestara franjevki od Bezgrešnog začeća na Dančama u Dubrovniku u nedjelju 19. listopada svečano je proslavljen blagdan Gospe od Danača. Redovnice ove redovničke zajednice nastale u Dubrovniku, u ovom gradu poznatije i kao „dumne s Danača“, svake godine treće nedjelje u listopadu slave Gospu od Danača, a slavlju se pridruže i mnogobrojni hodočasnici koji časte Gospu, dok među njima posebno mjesto zauzimaju pomorci koji posebno rado dolaze u ovo svetište i utječu se njezinom zagovoru.

Svečano euharistijsko slavlje predvodio je župnik Župe sv. Mihajla na Lapadu don Željko Kovačević u koncelebraciji s mnogobrojnim svećenicima. U propovijedi je kazao da „Bog u kojega vjerujemo jest Bog života i Bog blagoslova. On ispunja Mariju blagoslovom i milošću kako bi svijetu rodila Spasitelja, ali On blagoslivlja i svakoga čovjeka. Nijedan život nije zamisliv bez Božjega udjela i Njegove djelatne uloge. Od Boga kao Gospodara života dolazi život i, budući da vjerujemo u vječni život, Njemu se i vraća. Kao oni koji su na ovome svijetu po daru Božje ljubavi i blagoslova, i mi smo pozvani živjeti, promicati, štititi i čuvati život od početka - od trenutka začeća - pa do njegovog prirodnog završetka.“
Istaknuo je i povezanost vjernika s ovim svetištem na Dančama: „Cijeli ovaj kraj, naime, rado i u velikom mnoštvu dolazi ovamo u crkvu  proslaviti Marijine svetkovine i blagdane. Mi se doista kao potrebni Božje milosti i svjetla, kao grešnici potrebni oproštenja, kao ljudi koji trebaju mir i snagu za svakodnevne izazove njoj utječemo, uvjereni da će se za nas zauzeti, da želi ostati i u našim domovima, da i za nas ima blagu i ljupku riječ i da nas uvijek upućuje na vjeru, nadu i pouzdanje u Boga.“

Naglasio je i Mariju spremnost da se svojim „Da“ pouzda u Božju riječ, u njegovu ljubav i snagu, te da vjeruje da kako je tu Bog na djelu, da on sve vodi pravim putem, da će ostvariti svoj plan spasenja u Isusu Kristu, nakon čega je poručio vjernicima da njihova vjera ne smije biti vjera „sjedenja skrštenih ruku“ već djelotvorna: „Draga braćo i sestre, kao žena vjere, prava vjernica, Blažena Djevica i nas poziva na vjeru i povjerenje u Boga, i to u konkretnim prilikama koje živimo. To ne znači sjediti skrštenih ruku i čekati da se ispuni Božja volja, nego to znači svojom se zauzetošću, radinošću i sposobnostima staviti u službu izgradnje Božjega kraljevstva, oplemenjivanja međuljudskih odnosa, istinskog kršćanskoga svjedočanstva u obiteljima, u školama, na poslu i u susretima s bližnjima. Drago mi je i vrijedi pohvaliti angažman i trud mnogih od vas u različitim skupinama, u molitvenim zajednicama, u zborovima, u pastoralnim i ekonomskim vijećima, u vjeronauku i katehezi u našem gradu i župama. Neka nas sve Djevica vjerna zagovara da se ne umorimo, neka se nađe novih i mladih suradnika te svi skupa Mariju sve više nasljedujemo u življenju vjere ljubavlju djelotvorne.“

Na kraju, utekao se pod zagovor upravo Gospe od Danača: „Slavimo danas njezin blagdan, blagdan Gospe od Danača. To je razlog, zašto smo ovdje u njezinoj crkvi, to je razlog zašto ni u najtežim trenucima ne upadamo u očaj, nego ostajemo stajati. Došli smo danas i s molitvom da ona bude s nama u ovom trenutku izazova naše povijesti. Želimo da uz njezinu prisutnost i zaštitu ostanemo vjerni Bogu i čovjeku, čovjeku koji je stvoren na 'sliku i priliku' Božju. Neka bude uz nas u vremenu svestrane obnove naše domovine i obnove naših kuća. Neka bude u trenutku izgradnje naše Crkve, našeg doma i roda. Neka bude uz našu djecu i mlade, uz roditelje, radništvo, političare i gospodarstvenike, odgojitelje i zdravstveno-socijalne radnike, bolesne i zdrave.“

Euharistijskom slavlju prethodila je molitva krunice u kojoj su se sestre i hodočasnici također utekli pod Gospin zagovor.

Šime Zupčić

Pretraži

Raspored svetih misa

 • Župna crkva Svetog Mihajla +

  Dr. Ante Šercera 1, Dubrovnik, tel /fax.: 432-027
  Nedjeljom u 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00 sati.
  Radnim danom i subotom: 07.00 i 19.00 sati.
   
 • Crkva Gospe od Milosrđa +

  Liechtensteinov put 16, Dubrovnik, tel.:325-155, fax: 325-156

  Nedjeljom: 9.00, 11.00 i 20.00 sati (od 08.06.)
  Radnim danom: 20.00 sati

 • Crkva Svetog Josipa +

  Kardinala Stepinca 26, Dubrovnik

 • Bolnička kapela Gospe od Zdravlja +

  Opća bolnica Dubrovnik
  Nedjeljom sveta misa u 9:00 sati u bolničkoj kapeli.

  Opširnije

 • 1

Djelatno vrijeme ureda

Mihajlo slika

ŽUPA SV. MIHAJLA

Dr. Ante Šercera br. 1

D U B R O V N I K

Tel.: 020/432-027

  RADNO VRIJEME UREDA

PON 14-18,

UTO 8-12,

SRI 14-18,

ČET 14-18,

PET 8-12

           Za sve informacije i upite možete se obratiti na broj župnog ureda u radno vrijeme 020/432027 na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

U hitnim slučajevima (bolesnik, smrt) ured je uvijek otvoren.

Don Robert Ćibarić, župnik, 091/600-1404

          Don Ivo Markić, župni vikar, 099/690 5676